Vishay/Dale RN50C37R4FRE6
RN50C37R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C37R4FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C37R4FRE6.pdf
Availability of RN50C37R4FRE6
QUANTITY
RN50C37R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C37R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C37R4FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C37R4FRE6
Related LinksRN50C3, RN50C37R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C37R4FRE6 Details Description
Related parts for RN50C37R4FRE6
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA SOT323-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 2.92MM datasheet.pdf
MICROCHIP PIC32MX440 BOARD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 22MA 100 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 210A DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf