Vishay/Dale RN50C3831FR36
RN50C3831FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3831FR36
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3831FR36.pdf
Availability of RN50C3831FR36
QUANTITY
RN50C3831FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3831FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C3831FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3831FR36
Related LinksRN50C3, RN50C3831FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3831FR36 Details Description
Related parts for RN50C3831FR36
MINIGRABBER/BANA PLUG 48" GREEN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTIPHASE 24-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf