Vishay/Dale RN50C3831FR36
RN50C3831FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3831FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3831FR36.pdf
Availability of RN50C3831FR36
QUANTITY
RN50C3831FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3831FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C3831FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3831FR36
Related LinksRN50C3, RN50C3831FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3831FR36 Details Description
Related parts for RN50C3831FR36
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP PW ST2.5 30AU GF datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf