Vishay/Dale RN50C38R3FBSL
RN50C38R3FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C38R3FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C38R3FBSL.pdf
Availability of RN50C38R3FBSL
QUANTITY
RN50C38R3FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C38R3FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C38R3FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C38R3FBSL
Related LinksRN50C3, RN50C38R3FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C38R3FBSL Details Description
Related parts for RN50C38R3FBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G50 F225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf