Vishay/Dale RN50C38R3FBSL
RN50C38R3FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C38R3FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C38R3FBSL.pdf
Availability of RN50C38R3FBSL
QUANTITY
RN50C38R3FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C38R3FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C38R3FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C38R3FBSL
Related LinksRN50C3, RN50C38R3FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C38R3FBSL Details Description
Related parts for RN50C38R3FBSL
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 9W datasheet.pdf
CONN MALE 60POS PRESS IN MODULE datasheet.pdf
RF PWR MOSFET 900V 6.5A TO247 datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf
MICRO 51C P 6" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf