Vishay/Dale RN50C3901FB14
RN50C3901FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3901FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3901FB14.pdf
Availability of RN50C3901FB14
QUANTITY
RN50C3901FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3901FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C3901FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3901FB14
Related LinksRN50C3, RN50C3901FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3901FB14 Details Description
Related parts for RN50C3901FB14
IC FRONT END MONO DAB 64VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf