Vishay/Dale RN50C3961BB14
RN50C3961BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3961BB14
Brief Description
RES 3.96K OHM 1/20W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3961BB14.pdf
Availability of RN50C3961BB14
QUANTITY
RN50C3961BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3961BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C3961BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3961BB14
Related LinksRN50C3, RN50C3961BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3961BB14 Details Description
Related parts for RN50C3961BB14
CAP CER 30PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MODE datasheet.pdf
FIELDPATCH AWG 22/7 IP20 3M datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
16+16 DIL PIN HDR datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
TRIAC DRIVER TH RANDOM-PHASE datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
26500 12C 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S BY RECP WC datasheet.pdf
47UF 75V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf