Vishay/Dale RN50C4870FB14
RN50C4870FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4870FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4870FB14.pdf
Availability of RN50C4870FB14
QUANTITY
RN50C4870FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4870FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C4870FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4870FB14
Related LinksRN50C4, RN50C4870FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4870FB14 Details Description
Related parts for RN50C4870FB14
RES SMD 5.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT CP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf