Vishay/Dale RN50C4872FR36
RN50C4872FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4872FR36
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4872FR36.pdf
Availability of RN50C4872FR36
QUANTITY
RN50C4872FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4872FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C4872FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4872FR36
Related LinksRN50C4, RN50C4872FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4872FR36 Details Description
Related parts for RN50C4872FR36
SCREWDRIVER SET TORX 5PC datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS .100 DOUBLE datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG174 12" datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SFD25A-M 128GB HIGH SPEED MLC datasheet.pdf
0.47UF 450V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf