Vishay/Dale RN50C4990FRSL
RN50C4990FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4990FRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4990FRSL.pdf
Availability of RN50C4990FRSL
QUANTITY
RN50C4990FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4990FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C4990FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4990FRSL
Related LinksRN50C4, RN50C4990FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4990FRSL Details Description
Related parts for RN50C4990FRSL
RES SMD 16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
BEZEL SWITCH GREY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
C L 7 7 35 T 2M datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
6 PH N5K POWER ANALYZER W/64/IFC datasheet.pdf
2.5W SOLAR PANEL 116X160 datasheet.pdf