Vishay/Dale RN50C4991FRE6
RN50C4991FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4991FRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4991FRE6.pdf
Availability of RN50C4991FRE6
QUANTITY
RN50C4991FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4991FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C4991FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4991FRE6
Related LinksRN50C4, RN50C4991FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4991FRE6 Details Description
Related parts for RN50C4991FRE6
RES SMD 18.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V 3A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FUSE GAUGE TERM FEMALE 12-14AWG datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (C-301-38) SPM datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf