Vishay/Dale RN50C4992BBSL
RN50C4992BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4992BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/20W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4992BBSL.pdf
Availability of RN50C4992BBSL
QUANTITY
RN50C4992BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4992BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C4992BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4992BBSL
Related LinksRN50C4, RN50C4992BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4992BBSL Details Description
Related parts for RN50C4992BBSL
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS VERT GOLD W/SR datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TIE MOUNT #8 M4 SCREW AQUA B datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MSS ONSTRIP SERIES3 BULLETNOSE datasheet.pdf
2700UF 16V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf