Vishay/Dale RN50C49R9FBSL
RN50C49R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C49R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C49R9FBSL.pdf
Availability of RN50C49R9FBSL
QUANTITY
RN50C49R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C49R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C49R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C49R9FBSL
Related LinksRN50C4, RN50C49R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C49R9FBSL Details Description
Related parts for RN50C49R9FBSL
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC USB TO PARALLEL FIFO 32-QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5VDCMADC OUT 3PHSE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT SILV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
TFLEX 320 DC1 9" X 9" datasheet.pdf