Vishay/Dale RN50C5112FB14
RN50C5112FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5112FB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5112FB14.pdf
Availability of RN50C5112FB14
QUANTITY
RN50C5112FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5112FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5112FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5112FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5112FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5112FB14 Details Description
Related parts for RN50C5112FB14
IC DRVR MOSF 1/2BRDG N-CH 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 026 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MOD PIM DSPIC33FJ32MC104 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMCJ datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf