Vishay/Dale RN50C51R1FRE6
RN50C51R1FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C51R1FRE6
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C51R1FRE6.pdf
Availability of RN50C51R1FRE6
QUANTITY
RN50C51R1FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C51R1FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C51R1FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C51R1FRE6
Related LinksRN50C5, RN50C51R1FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C51R1FRE6 Details Description
Related parts for RN50C51R1FRE6
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER M5 NYLON 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf