Vishay/Dale RN50C52R3FBSL
RN50C52R3FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C52R3FBSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C52R3FBSL.pdf
Availability of RN50C52R3FBSL
QUANTITY
RN50C52R3FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C52R3FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C52R3FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C52R3FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C52R3FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C52R3FBSL Details Description
Related parts for RN50C52R3FBSL
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 2A FAST TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V OUT SMD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf