Vishay/Dale RN50C5362FRSL
RN50C5362FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5362FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5362FRSL.pdf
Availability of RN50C5362FRSL
QUANTITY
RN50C5362FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5362FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5362FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5362FRSL
Related LinksRN50C5, RN50C5362FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5362FRSL Details Description
Related parts for RN50C5362FRSL
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
PROTO BOARD DOUBLE SIDED W/PLATE datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.6A 12MSOP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf