Vishay/Dale RN50C5362FRSL
RN50C5362FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5362FRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5362FRSL.pdf
Availability of RN50C5362FRSL
QUANTITY
RN50C5362FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5362FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5362FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5362FRSL
Related LinksRN50C5, RN50C5362FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5362FRSL Details Description
Related parts for RN50C5362FRSL
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
INSULATING WASHER RED datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf