Vishay/Dale RN50C53R6FBSL
RN50C53R6FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C53R6FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C53R6FBSL.pdf
Availability of RN50C53R6FBSL
QUANTITY
RN50C53R6FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C53R6FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C53R6FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C53R6FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C53R6FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C53R6FBSL Details Description
Related parts for RN50C53R6FBSL
LED SS YELLOW DIFFUSED PCB 3MM datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 8MM datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
2200UF 100V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf