Vishay/Dale RN50C53R6FBSL
RN50C53R6FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C53R6FBSL
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C53R6FBSL.pdf
Availability of RN50C53R6FBSL
QUANTITY
RN50C53R6FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C53R6FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C53R6FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C53R6FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C53R6FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C53R6FBSL Details Description
Related parts for RN50C53R6FBSL
HEATSHRINK POLY 1/2"X4' CLR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.8A 80.5 MOHM SMD datasheet.pdf