Vishay/Dale RN50C5491FBSL
RN50C5491FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5491FBSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5491FBSL.pdf
Availability of RN50C5491FBSL
QUANTITY
RN50C5491FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5491FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5491FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5491FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C5491FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5491FBSL Details Description
Related parts for RN50C5491FBSL
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf