Vishay/Dale RN50C5621FBSL
RN50C5621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5621FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5621FBSL.pdf
Availability of RN50C5621FBSL
QUANTITY
RN50C5621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5621FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5621FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C5621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5621FBSL Details Description
Related parts for RN50C5621FBSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER/GAUGE GAS/BATT 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 120.8475kHz 100ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 150A TO200AB datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM GEW 20/8 WS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4A 28.6 MOHM SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf