Vishay/Dale RN50C5760FB14
RN50C5760FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5760FB14
Brief Description
RES 576 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5760FB14.pdf
Availability of RN50C5760FB14
QUANTITY
RN50C5760FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5760FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5760FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5760FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5760FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5760FB14 Details Description
Related parts for RN50C5760FB14
CLIP ALLIG FLEX BOOT/4MM TIP 2PC datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 20POS 15 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 22UH SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4.7MM datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 39MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf