Vishay/Dale RN50C5760FB14
RN50C5760FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5760FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 576 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5760FB14.pdf
Availability of RN50C5760FB14
QUANTITY
RN50C5760FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5760FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5760FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5760FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5760FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5760FB14 Details Description
Related parts for RN50C5760FB14
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf