Vishay/Dale RN50C5900FRE6
RN50C5900FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5900FRE6
Brief Description
RES 590 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5900FRE6.pdf
Availability of RN50C5900FRE6
QUANTITY
RN50C5900FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5900FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C5900FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5900FRE6
Related LinksRN50C5, RN50C5900FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5900FRE6 Details Description
Related parts for RN50C5900FRE6
FIXED IND 5.6NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.5A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 22 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 55POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf