Vishay/Dale RN50C6040FB14
RN50C6040FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6040FB14
Brief Description
RES 604 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6040FB14.pdf
Availability of RN50C6040FB14
QUANTITY
RN50C6040FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6040FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C6040FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6040FB14
Related LinksRN50C6, RN50C6040FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6040FB14 Details Description
Related parts for RN50C6040FB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf