Vishay/Dale RN50C6491FRE6
RN50C6491FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6491FRE6
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6491FRE6.pdf
Availability of RN50C6491FRE6
QUANTITY
RN50C6491FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6491FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C6491FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6491FRE6
Related LinksRN50C6, RN50C6491FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6491FRE6 Details Description
Related parts for RN50C6491FRE6
MOSFET N/P-CH 25V SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION DL 10-DFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 110/220V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf