Vishay/Dale RN50C6651FRE6
RN50C6651FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6651FRE6
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6651FRE6.pdf
Availability of RN50C6651FRE6
QUANTITY
RN50C6651FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6651FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C6651FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6651FRE6
Related LinksRN50C6, RN50C6651FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6651FRE6 Details Description
Related parts for RN50C6651FRE6
THERMISTOR PTC 22 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 6'CRD BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
TRI LEVEL 5.08 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 650MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20 OHM 14DIP datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE CLR 6" BLU datasheet.pdf