Vishay/Dale RN50C6653FB14
RN50C6653FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6653FB14
Brief Description
RES 665K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6653FB14.pdf
Availability of RN50C6653FB14
QUANTITY
RN50C6653FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6653FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C6653FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6653FB14
Related LinksRN50C6, RN50C6653FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6653FB14 Details Description
Related parts for RN50C6653FB14
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PRESCALER SINGLE 1.1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER DUPLEXER CERM 1880MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASY 4POS SCKT,RA-PLUG 600MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf