Vishay/Dale RN50C6653FB14
RN50C6653FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6653FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6653FB14.pdf
Availability of RN50C6653FB14
QUANTITY
RN50C6653FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6653FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C6653FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6653FB14
Related LinksRN50C6, RN50C6653FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6653FB14 Details Description
Related parts for RN50C6653FB14
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf