Vishay/Dale RN50C6982BBSL
RN50C6982BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6982BBSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6982BBSL.pdf
Availability of RN50C6982BBSL
QUANTITY
RN50C6982BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6982BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C6982BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6982BBSL
Related LinksRN50C6, RN50C6982BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6982BBSL Details Description
Related parts for RN50C6982BBSL
RES SMD 2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 8.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
FIXED INDUCT 820NH 150MA 900 MOH datasheet.pdf