Vishay/Dale RN50C7150BBSL
RN50C7150BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C7150BBSL
Brief Description
RES 715 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C7150BBSL.pdf
Availability of RN50C7150BBSL
QUANTITY
RN50C7150BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C7150BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C7150BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C7150BBSL
Related LinksRN50C7, RN50C7150BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C7150BBSL Details Description
Related parts for RN50C7150BBSL
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .367W AB 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE datasheet.pdf