Vishay/Dale RN50C7503FB14
RN50C7503FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C7503FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C7503FB14.pdf
Availability of RN50C7503FB14
QUANTITY
RN50C7503FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C7503FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C7503FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C7503FB14
Related LinksRN50C7, RN50C7503FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C7503FB14 Details Description
Related parts for RN50C7503FB14
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DEV SYSTEM HS SERIES 418MHZ datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH UNIT REC 3POS MOM RIGHT datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT RA datasheet.pdf