Vishay/Dale RN50C7872FRSL
RN50C7872FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C7872FRSL
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C7872FRSL.pdf
Availability of RN50C7872FRSL
QUANTITY
RN50C7872FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C7872FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C7872FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C7872FRSL
Related LinksRN50C7, RN50C7872FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C7872FRSL Details Description
Related parts for RN50C7872FRSL
CONN HEADER 60POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
10 CIR MOTOR HSG NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 205 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LEAD ACID 12V 65AH datasheet.pdf