Vishay/Dale RN50C8662FRE6
RN50C8662FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C8662FRE6
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C8662FRE6.pdf
Availability of RN50C8662FRE6
QUANTITY
RN50C8662FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C8662FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C8662FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C8662FRE6
Related LinksRN50C8, RN50C8662FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C8662FRE6 Details Description
Related parts for RN50C8662FRE6
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
MPAC MRVSHROUDSHIELDASSY datasheet.pdf
REPLACEMENT LENS 3-1/2X datasheet.pdf
MODULE WIFI 802.11 B/G/N 3.3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED ASSY PNL 3MM BLUE DIFF LENS datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 31X31X17.5MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO220AB datasheet.pdf