Vishay/Dale RN50C8870FR36
RN50C8870FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C8870FR36
Brief Description
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C8870FR36.pdf
Availability of RN50C8870FR36
QUANTITY
RN50C8870FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C8870FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C8870FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C8870FR36
Related LinksRN50C8, RN50C8870FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C8870FR36 Details Description
Related parts for RN50C8870FR36
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 2012 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM .1A 0603 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 3A 600V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 datasheet.pdf