Vishay/Dale RN50C9090FRSL
RN50C9090FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C9090FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C9090FRSL.pdf
Availability of RN50C9090FRSL
QUANTITY
RN50C9090FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C9090FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C9090FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C9090FRSL
Related LinksRN50C9, RN50C9090FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C9090FRSL Details Description
Related parts for RN50C9090FRSL
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR FOR CITIZEN L251 LEDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W SMBJ datasheet.pdf