Vishay/Dale RN50E1001FRSL
RN50E1001FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1001FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1001FRSL.pdf
Availability of RN50E1001FRSL
QUANTITY
RN50E1001FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1001FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1001FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1001FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1001FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1001FRSL Details Description
Related parts for RN50E1001FRSL
FIXED IND 39UH 910MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 05/+/-12V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf