Vishay/Dale RN50E1002FB14
RN50E1002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1002FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1002FB14.pdf
Availability of RN50E1002FB14
QUANTITY
RN50E1002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1002FB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1002FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1002FB14
Related LinksRN50E1, RN50E1002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1002FB14 Details Description
Related parts for RN50E1002FB14
CONN BUTT SPLICE 12-10AWG INS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM YLW DIFF 12VDC datasheet.pdf
IC AMP DUAL BRIDGE D 64TQFP datasheet.pdf
EARTH LEAKAGE MONITOR 24V datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf