Vishay/Dale RN50E1151FB14
RN50E1151FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1151FB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1151FB14.pdf
Availability of RN50E1151FB14
QUANTITY
RN50E1151FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1151FB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1151FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1151FB14
Related LinksRN50E1, RN50E1151FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1151FB14 Details Description
Related parts for RN50E1151FB14
FIXED IND 3.9NH 280MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK INV ADJ/-5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf