Vishay/Dale RN50E1181FRE6
RN50E1181FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1181FRE6
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1181FRE6.pdf
Availability of RN50E1181FRE6
QUANTITY
RN50E1181FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1181FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E1181FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1181FRE6
Related LinksRN50E1, RN50E1181FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1181FRE6 Details Description
Related parts for RN50E1181FRE6
IC COMPARATOR PECL DUAL 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 25A 125V datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 5A datasheet.pdf
10POS MAGAZINE FOR LSA-PLUS datasheet.pdf
RES 40K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 11A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf