Vishay/Dale RN50E1242BB14
RN50E1242BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1242BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1242BB14.pdf
Availability of RN50E1242BB14
QUANTITY
RN50E1242BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1242BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1242BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1242BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1242BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1242BB14 Details Description
Related parts for RN50E1242BB14
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 50W 200V datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LINK CLAMP ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf