Vishay/Dale RN50E1302FBSL
RN50E1302FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1302FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1302FBSL.pdf
Availability of RN50E1302FBSL
QUANTITY
RN50E1302FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1302FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1302FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1302FBSL
Related LinksRN50E1, RN50E1302FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1302FBSL Details Description
Related parts for RN50E1302FBSL
EMITTER IR 935NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf