Vishay/Dale RN50E1401FRSL
RN50E1401FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1401FRSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1401FRSL.pdf
Availability of RN50E1401FRSL
QUANTITY
RN50E1401FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1401FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1401FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1401FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1401FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1401FRSL Details Description
Related parts for RN50E1401FRSL
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN INPUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
EVAL BOARD LINEAR REG ADP7118 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf