Vishay/Dale RN50E1502FRE6
RN50E1502FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1502FRE6
Brief Description
RES 15K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1502FRE6.pdf
Availability of RN50E1502FRE6
QUANTITY
RN50E1502FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1502FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E1502FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1502FRE6
Related LinksRN50E1, RN50E1502FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1502FRE6 Details Description
Related parts for RN50E1502FRE6
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.3VC SMCJ datasheet.pdf
S4 MONO,1.3MPIX,NPN,C-MOUNT datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 0.56 TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf