Vishay/Dale RN50E1581BB14
RN50E1581BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1581BB14
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1581BB14.pdf
Availability of RN50E1581BB14
QUANTITY
RN50E1581BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1581BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1581BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1581BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1581BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1581BB14 Details Description
Related parts for RN50E1581BB14
CONN HEADER VERT .100 24POS 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TRIAC 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL AD1940 SIGMADSP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf