Vishay/Dale RN50E1653FB14
RN50E1653FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1653FB14
Brief Description
RES 165K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1653FB14.pdf
Availability of RN50E1653FB14
QUANTITY
RN50E1653FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1653FB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1653FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1653FB14
Related LinksRN50E1, RN50E1653FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1653FB14 Details Description
Related parts for RN50E1653FB14
SWITCH ROTARY 10P-6POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" TH DUAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS PLUG datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf