Vishay/Dale RN50E1911BB14
RN50E1911BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1911BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1911BB14.pdf
Availability of RN50E1911BB14
QUANTITY
RN50E1911BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1911BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1911BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1911BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1911BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1911BB14 Details Description
Related parts for RN50E1911BB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
FOR-STOP-REV datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf