Vishay/Dale RN50E1961FRSL
RN50E1961FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1961FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1961FRSL.pdf
Availability of RN50E1961FRSL
QUANTITY
RN50E1961FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1961FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1961FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1961FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1961FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1961FRSL Details Description
Related parts for RN50E1961FRSL
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TXRX 5V/3V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SC59-3 datasheet.pdf
BOARD EVAL LM5072, DP83848I datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 10000PF 15% 11V 0201 datasheet.pdf
FOUR-WAY LO-VOLT WORKSTATION datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
MARKER HIGH PERF GENERIC SNAP-ON datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 160VDC datasheet.pdf