Vishay/Dale RN50E2152FRE6
RN50E2152FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2152FRE6
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2152FRE6.pdf
Availability of RN50E2152FRE6
QUANTITY
RN50E2152FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2152FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E2152FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2152FRE6
Related LinksRN50E2, RN50E2152FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2152FRE6 Details Description
Related parts for RN50E2152FRE6
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 3.3V 0.48A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 10MHZ datasheet.pdf